Wstęp
“Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości,
ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości,
ani nie ma prawa do przyszłości.”

To motto Marszałka Józefa Piłsudskiego przez cały czas towarzyszyło mi w tworzeniu i przekazaniu moim dzieciom historii rodu mojej rodziny, a także dalszej kontynuacji genealogii Rodu aby ocalić od zapomnienia.

Obecna wersja strony Rodziny Pankowskich nie jest pierwszą próbą tworzenia historii Rodu. Poprzednia wersja była utworzona na darmowym serwerze, nie spełniała moich oczekiwań i została zamknięta. Zacząłem samodzielnie tworzyć rodzinne drzewo genealogiczne w programie Word, później w programie GreetFamily.

Były to tylko próby. Chciałem stworzyć takie drzewo, które jako ładny i estetyczny obraz każdy członek rodziny mógłby powiesić na ścianie w swoim mieszkaniu i z dumą pokazywać innym, z jakiej on rodziny pochodzi. Zleciłem do firmie STAMAR z Lubina i to, co widzicie Państwo na tej stronie to jest ich dzieło.

Zdaję sobie sprawę z tego, że moje genealogiczne poszukiwania Rodu nigdy nie będą zakończone. Cały czas przybywają nowe dane o członkach Rodziny i przybywają też nowi członkowie Rodu. Mam szczerą nadzieję i liczę na to, że wskutek publikacji w Internecie naszej strony rodzinnej zgłoszą się inni Pankowscy i wspólnie razem będziemy dalej tworzyć historię naszego Rodu. Pragnę aby każdy członek Rodu Pankowskich był dumny z posiadania swojej historii, którą zawarłem na tej internetowej stronie. Zapraszam wszystkie osoby noszące nazwisko PANKOWSCY do wspólnych poszukiwań korzeni naszych przodków.

Zdaję sobie sprawę, że wielu członków naszego Rodu nie jest zainteresowanych historią swojego rodu, ani istnieniem takiej strony w Internecie. Do wielu nie udało mi się dotrzeć (czy to telefonicznie czy też bezpośrednio). Niektórzy, do których dotarłem wykazali dużo życzliwości i chęci pomocy, ale byli też i tacy, którzy wręcz wrogo odnieśli się do powstania takiej strony .

Była też osoba, która wręcz stwierdziła ze nie chce mieć nic wspólnego z „ tą „ rodziną, (mimo że nosi to nazwisko), i sama jej obecność na drzewie genealogicznym może tylko przysporzyć jej kłopotów.