List od Wojciecha Matuszewicza
List od Wojciecha Matuszewicza

Witam serdecznie Panie Jerzy, Piszę do Pana gdyż przez całkowity przypadek zetknąłem się z Pana stroną genealogiczną. Przyznam się iż jestem pod bardzo dużym wrażeniem zarówno wrażeń estetycznych jak i zawartości merytorycznej. Tak trzymać !!! Wielki szacunek za włożony trud i wysiłek.

Witam serdecznie Panie Jerzy,

Piszę do Pana gdyż przez całkowity przypadek zetknąłem się z Pana stroną genealogiczną.
Przyznam się iż jestem pod bardzo dużym wrażeniem zarówno wrażeń estetycznych jak i zawartości merytorycznej. Tak trzymać !!! Wielki szacunek za włożony trud i wysiłek.

Nazywam się Wojtek Matuszewicz, mieszkam w Warszawie, od 2 lat zacząłem się interesować genealogią rodzinną. Tak mnie wciągnęło iż z rozpędu pomagam też innym osobom z poza najbliższej rodziny. Od pewnego czasu interesuję się poszukiwaniami związanymi z nazwiskiem Strzyżewski. Pomagam w ten sposób mojemu dalszemu kuzynowi Grzegorzowi Strzyżewskiemu, który mieszka w Chełmży odnajdywać jego korzenie rodzinne. Mi czasami jest łatwiej gdyż w Warszawie mieści się ośrodek mormonów, gdzie można zamówić odpłatnie mikrofilmy i je przeglądać.  W swoich poszukiwaniach doszedłem obecnie do Szubina i Żnina, w których przeglądam kolejne metryki urodzeń, ślubów i zgonów.

W 1894 w  Żninie natknąłem się na ślub Wojciecha Strzyżewskiego i Władysławy Smorowski (19 październik 1894). Rodzicami Wojciecha byli Marcin Strzyżewski i Magdalena Tokarski. Rodzicami Władysławy byli Karol Smorowski (lub Smorawski) i Angela Ziemska.
Jak dowiedziałem się z Pana strony Stefania Pankowska z domu Strzyżewska była córką właśnie Wojciecha Strzyżewskiego i Władysławy Smorowski.

Na podstawie projektu Poznań ustaliłem iż Marcin Strzyżewski i Magdalena Tokarski brali ślub w Szubinie 12 maja 1845 roku.
Marcin Strzyżewski urodził się 4 listopada 1819 roku w Szubinie. Z kolei jego rodzicami byli: Wojciech Strzyżewski i Marianna Śmierzchalski, którzy brali ślub 3 listopada 1818 w Szubinie. To jest moment kluczowy, gdyż poprzez ten związek udało mi się połączyć linię mojego kuzyna z Pana Rodziną. Wojciech Strzyżewski i Marianna Śmierzchalski oprócz Marcina mieli 9 dzieci, w tym Jana Strzyżewskiego urodzonego 4 maja 1833 roku w Szubinie. Jan poślubił Mariannę Kaszyński. Mieli syna Antoniego. Ten z kolei miał syna Ignacego. Ignacy miał syna Tadeusza. Tadeusz ma syna Grzegorza, który jest moim dalszym kuzynem.

W ten oto sposób udało mi się zespolić 2 gałęzie rodziny Strzyżewskich gdzie punkt styku leży pod koniec XVIII.

Grzegorz i ja mamy osobne drzewa na witrynie myheritage. Ponieważ mam dostęp do jego drzewa to uzupełniłem główne informacje o Pana rodzinie w jego witrynie. Dane o wszystkich Strzyżewskich trzymam lokalnie w swoim programie genealogicznym i tam kolekcjonuję nie tylko informacje z Szubina i Żnina, ale z innych rejonów Polski. W ten sposób próbuje połączyć Strzyżewskich z innych rejonów Wielkopolski i Kujaw. Gdyby potrzebował Pan namiary na Grzegorza Strzyżewskiego to proszę dać mi znać.

Czy posiada Pan inne ciekawe informacje związane z rodziną Strzyżewskich? Będę wdzięczny za każdą informację.
Chciałbym również prosić o czasowy dostęp do strony na myheritage. Chciałbym pewne informacje o rodzinie Nicefora i Stefanii uzupełnić w drzewie Grzegorza. Mój mail to bsmwmx@gmail.com

Serdecznie pozdrawiam,
Wojciech Matuszewicz