Ciekawy e-mail
Ciekawy e-mail

Temat: rodzina Poplińskich

Treść wiadomości: Dzień dobry,

Niedawno udało mi się ustalić genealogię rodziny Poplińskich z których pochodzi Maria Poplińska – Pankowska. Stwierdziłam też, że Maria Pankowska to siostra Władysława Poplińskiego i tak trafiłam na Pana stronę dot. rodziny Pankowskich.

Władysław Popliński był przed II wojną dzierżawcą majątku Śnieciska w gm. Zaniemyśl/powiecie średzkim/Wielkopolsce. Jego rodzina wówczas mieszkała nieopodal w Nadziejewie k. Mądrych, o czym zapewne Pan wie, bo tam Maria poznała swojego męża.

Nie jest to moja rodzina, ale interesuję się lokalną historią i dlatego chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o Poplińskich, może posiada Pan jakiekolwiek informacje o nich z czasów zamieszkiwania w pow. średzkim i nie tylko. Szczególnie interesuje mnie Władysław, który ponoć był weteranem Powstania Wielkopolskiego i jako por. rezerwy otrzymał możliwość dzierżawy opuszczonego przez Niemców po I wojnie i przejętego przez Skarb Państwa, majątku Śnieciska. Zarządzał nim w okresie międzywojennym, a przed II wojną, jako młoda dziewczyna, pracowała u niego moja babcia.

Moja rodzina jest ściśle związana z tym rejonem, a w zasadzie o dzierżawcach majątku Śnieciska jest niewiele informacji. Ogólnie o samej rodzinie Poplińskich mało wiadomo i dlatego szukam jakichkolwiek danych, może Pan z racji pokrewieństwa z Marią posiada jakieś informacje?

Wraz z moim dobrym znajomym interesujemy się historią powiatu średzkiego oraz prowadzimy drzewo genealogiczne na myheritage (zarejestrowane na Romana Plebańśkiego), gdzie rozpisałam Poplińskich. Jest to rodzina z korzeniami szlacheckimi oraz ze znanymi osobami zapisanymi w historii Wielkopolski, co można zauważyć w drzewie.

Tematem, który również jest dla nas ważny, to uczestnicy Powstania Wielkopolskiego, a pod tym kątem Władysław Popliński jakoś jest pomijany, gdyż nic konkretnego na ten temat o nim nie wiadomo, tzn. gdzie i z kim walczył i czy faktycznie był powstańcem.

Będę wdzięczna za każdą informację.

 

pozdrawiam

Elżbieta Bartkowiak

Rozmawiałem z Grażyną Muszer z domu Jakubowska – wnuczka Marii Pankowskiej z domu Poplińska; Grażyna wielokrotnie rozmawiała z babcią jak żyła i nie potrafi nic więcej dodać niż to co jest zawarte w wiadomościach na stronie. Przykro mi …..