Ciąg dalszy korespondencji od Wojciecha Matuszewicza
Ciąg dalszy korespondencji od Wojciecha Matuszewicza
Cześć Jurku, Minęło parę miesięcy od kiedy ostatnio korespondowaliśmy.
To już jest drugi raz kiedy Twoja strona stała się zalążkiem kolejnych moich poszukiwań. Tym razem dotyczą one rodziny Smorowskich. Ponieważ opublikowałeś mój poprzedni list na Twojej stronie to stał się on ogólnie dostępny i na zawsze pozostanie dostępny w wyszukiwarkach 🙂
Dzięki temu skontaktowała się ze mną p.Maria Buczkowska, której babcia Walentyna Smorowski była kuzynką Władysławy Smorowskiej, mamy Stefanii Strzyżewskiej. Z jej maila dowiedziałem się iż obie mieszkały w Żninie. Władysława Smorowski prowadziła elegancką restaurację i hotel, w której w czasie powstania wielkopolskiego mieścił się tam żniński sztab powstańczy. Niestety kamienica w której mieścił się hotel i restauracja zostały zburzone przez Niemców.
Dołączam 2 zdjęcia gdzie widać rynek w Żninie. Na jednym ze zdjęć jest widoczna kamienica Smorowskich. Na drugim rynek, ale już bez kamienicy. źródło: “http://palukitv.pl/component/content/article/289” źródło: “http://pl.wikipedia.org/wiki/Żnin” Rodzina Smorowskich mieszkała w Żninie od dawna, byli właścicielami niemal wszystkich ważnych obiektów i działek. Postanowiłem pomóc p.Marii w poszukiwaniach i ruszyłem na przeszukiwanie metryk kościelnych tym razem z miejscowości Żnin. Poszukując metryk Smorowskich natrafiłem na metrykę aktu ślubu z 1885 roku Franciszka Pankowskiego i Jadwigi Kolacińskiej, której to zdjęcie dołączam do niniejszego maila.
Serdecznie pozdrawiam, Wojciech Matuszewicz